Palenie papierosów za i przeciw. Obalamy mity na temat palenia papierosów

Palenie – za i przeciw. Obalamy mity na temat palenia papierosów!

Palenie - za i przeciw. Obalamy mity na temat palenia papierosów

Palenie – za i przeciw. Obalamy mity na temat palenia papierosów!

„Palenie – za i przeciw” stanowi jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę fraz związanych z paleniem papierosów! Choć szukanie argumentów popierających palenie z reguły stanowi zwyczajne usprawiedliwianie swojego nałogu i okłamywanie samego siebie, postanowiliśmy, że zajmiemy się dziś tym tematem. W tym celu wykonaliśmy ankietę wśród naszych czytelników oraz wśród długoletnich palaczy. Na jej podstawie zebraliśmy kilka mocno zakorzenionych w opinii społecznej argumentów popierających palenie papierosów, często będących powtarzanym jak mantra przez palaczy w celu usprawiedliwiania swojego nałogu. Oczywiście weryfikujemy też od razu ich prawdziwość i pomagamy wyciągać wnioski, Zapraszamy!

Mit 1: Palenie papierosów jest przyjemne

Nikotyna jako substancja aktywna rzeczywiście oddziałuje na ośrodek przyjemności w mózgu…Natomiast samo wciąganie dymu papierosowego z przyjemnością ma niewiele wspólnego! Oczywiście teza ta może wydawać się absurdalna dla długoletnich palaczy, dla których papieros to symbol kilkuminutowej przyjemności, ale…Najlepiej za przykład może tu posłużyć Twój pierwszy wypalony papieros. Pamiętasz jak smakował? Czy było to przyjemne doznanie, czy raczej piekący dym, załzawione oczy i nieprzyjemny posmak w ustach?

Mit 2: Papierosy pozytywnie wpływają na pracę mózgu

Ciężko powiedzieć skąd właściwie wzięło się to stwierdzenie, ale z miejsca wydaje się mocno oderwany od rzeczywistości…I tak oczywiście jest, gdyż badania naukowe nie tylko nie wykazały pozytywnego wpływu palenia na pracę mózgu, ale też doszły do zupełnie przeciwnego wniosku. Jedno jest pewne, lepiej dotleniony i nie podtruwany dymem mózg nie tylko będzie pracował wydajniej, ale i dłużej.

Jak rzucić palenie Nicorix

Mit 3: Papierosy polepszają koncentrację

Sprawa wygląda podobnie jak z mitem na temat pozytywnego wpływu palenia na pracę mózgu. Nie do końca wiadomo skąd się wziął, ale z miejsca można go uznać za wyssany z palca. Prawdą natomiast jest, że w trakcie rzucania palenia możemy odczuwać problemy z koncentracją i trudność w „zebraniu myśli”, natomiast jest to stan przejściowy i po kilku dniach bez papierosa wszystko wraca co normy.

Mit 4: Papieros pomaga rozładować napięcie i pozbyć się stresu

Bardzo szkodliwe przekonanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nikotyna jest środkiem pobudzającym! Za uczucie odprężenia odpowiada w tym przypadku raczej możliwość spokojnego zebrania myśli podczas sesji z papierosem i powolne wdychanie i wydychanie powietrza. Jak łatwo się domyślić, zamknięcie oczu, wyciszenie się i seria głębokich, spokojnych oddechów nie tylko będzie zdrowszym, ale i skuteczniejszym sposobem na stres. Więcej o wpływie papierosów na psychikę możesz przeczytać a artykule Wpływ papierosów na organizm. Palenie a ryzyko wystąpienia depresji

Mit 5: Palenie to okazja do kontaktów towarzyskich

Jest w tym ziarnko prawdy, ale z całą pewnością spotkanie towarzyskie równie dobrze mogłoby się odbyć przy filiżance kawy lub wspólnym posiłku. Zajmowanie czasu papierosem wcale nie pogłębia relacji międzyludzkich, a papieros w ręce nie wpływa na nasze zdolności społeczne!

Mit 6: Papieros pomaga zająć czas

Ten mit akurat jest w stu procentach prawdą, natomiast w temacie „Palenie – za i przeciw” ciężko go uznać za pozytyw…Przyjmując że wypalamy 20 papierosów dziennie, na każdego poświęcając 5 minut…Daje to 100 minut dziennie! 100 minut, które moglibyśmy poświęcić na inne, bardziej rozwijające czy pożyteczne czynności.

Tak oto w zmaganiach pod tytułem „Palenie – za i przeciw” prezentują się argumenty popierające palenie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, są to raczej subiektywne odczucia i chęć usprawiedliwiania swojego nałogu niż racjonalne argumenty. Świadome spojrzenie na temat i odrzucenie tych szkodliwych przekonań mogą stanowić pierwszy i zarazem najważniejszy krok w walce o zerwanie z nałogiem i rzucenie palenia! Dla równowagi, a także w celu utwierdzenia Was że spór „Palenie – za i przeciw” to nierówna walka, prezentujemy również drugą stronę medalu, czyli lakoniczny spis argumentów przemawiających przeciw paleniu. Zapraszamy do lektury, artykuł dostępny jest pod odnośnikiem: Dlaczego warto rzucić palenie? 15 argumentów w pigułce! Dowiedz się również, jaki jest wpływ papierosów na potencję.

Już teraz zrób pierwszy krok w stronę zerwania z nałogiem! Rzuć palenie dzięki innowacyjnej metodzie 3 kroków! Przejdź do zakładki: Jak rzucić palenie? 3 kroki do skutecznego rzucenia palenia

Ranking środków wspomagających rzucenie palenia

Dodaj komentarz