Wpływ e-papierosów na zdrowie. Czy e-papierosy są szkodliwe

Wpływ e-papierosów na zdrowie. Czy e-papierosy są szkodliwe?

Wpływ e-papierosów na zdrowie. Czy e-papierosy są szkodliwe

Popularność e-papierosów rośnie w lawinowym tempie. W samej tylko Polsce jest już ponad milion użytkowników,a ich liczba stale się powiększa dzięki wygodzie, jaką niesie za sobą ten wynalazek. Elektroniczny papieros nie tylko nie wydziela przykrego zapachu, ale też jest znacznie tańszy w użytkowaniu niż tradycyjne papierosy i można go używać w miejscach publicznych. W wielu środowiskach wciąż budzą jednak kontrowersje, gdyż wpływ e-papierosów na zdrowie wciąż w zasadzie pozostaje niewiadomą. Czy e-papierosy są szkodliwe, czy stanowią stanowią zdrową alternatywę dla tradycyjnych „fajek”? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa e-papieros?

Zanim skupimy się na wpływie e-papierosów na zdrowie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak tak naprawdę działa e-papieros? W skrócie, e-papieros to urządzenie aplikujące nikotynę. Składa się z trzech części: pojemnika na liquid (płyn zawierający nikotynę), grzałki z mikroprocesorem (tak zwany atomizer),oraz baterii. Liquid w swym składzie zawiera nikotynę, wodę, glikol propylenowy, glicerynę i aromaty, które nadają smak danemu olejkowi. Podczas zaciągania się przez użytkownika, liquid pod wpływem temperatury zmieniany jest w parę, wdychaną przez palacza. W wyniku tego powstaje mgiełka, wraz z którą do płuc zostają wprowadzone drobinki nikotyny i aromaty, nadające liquidowi określony smak.

budowa e-papierosa

W przypadku e-papierosów często błędnie używany jest termin „palenie”. Nie ma on pokrycia w rzeczywistości, gdyż w trakcie użytkowania nie występuje proces spalania. Użytkownik wdycha jedynie opary podgrzanych substancji. Całość opiera się więc na inhalacji, a nie paleniu.

Jaki jest wpływ e-papierosów na zdrowie?

Na wstępnie warto ustalić jedno: Nie ma zdrowych papierosów! Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy lekarz. Natomiast opinie na temat e-papierosów są już różne i ciężko szukać w nich jakiegoś wspólnego mianownika. W porównaniu z tradycyjnymi papierosami ich elektryczne odpowiedniki wypadają korzystnie pod każdym względem, zarówno pod względem praktyczności, jak i wpływu na zdrowie.

W dymie tytoniowym występuje blisko 4000 związków chemicznych. Spora cześć z nich z nich może nie tylko nie być obojętna dla naszego organizmu, ale tez wykazywać działanie rakotwórcze. Wśród szkodliwych składników dymu papierosowego wyróżnia się przed wszystkim: nitrozoaminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, fenole czy metale ciężkie. W oparach e-papierosa substancje te nie występują wcale, lub występują w ilościach śladowych, kilkaset razy mniejszych w porównaniu z tradycyjnymi papierosami. Inhalacja liquidami nie ma też negatywnego wpływu na ciśnienie tętnicze czy morfologię krwi. W porównaniu z tradycyjnymi papierosami, wpływ e-papierosów na zdrowie wypada więc znacznie korzystniej.

Wpływ e-papierosów na zdrowie. Czy e-papierosy są szkodliwe

Czy e-papierosy są szkodliwe?

Pomimo że e-papierosy kreowane są jako „mniejsze zło” w zestawieniu z tradycyjnymi papierosami, warto pamiętać, że one również mogą wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w liquidach nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie niebezpieczna może być dla kobiet w ciąży, dlatego powinny one bezwzględnie unikać również e-papierosów. Na rynku dostępne są również liquidy niezawierające nikotyny. Brak nikotyny w liquidzie nie oznacza jednak, że użytkowanie e-papierosa pozostanie bez wpływu na nasz organizm!

Problem stanowić mogą występujące w liquidach substancje smakowe, które wprawdzie są powszechnie używane są w przemyśle spożywczym, jednak przy podgrzaniu przez grzałkę e-papierosa do ponad 200 stopni Celsjusza wydzielają toksyczne i niebezpieczne dla użytkownika związki. Podobnie sprawa może wyglądać w przypadku zbyt dużego napięcia doprowadzanego do grzałki. Powoduje ono wystąpienie ryzyka przegrzania liquidu, w wyniku czego wraz z wdychanym aerozolem do naszych płuc dostaje się wiele toksycznych substancji, takich jak formaldehydy czy akroleiny. Oprócz tego, aerozol, podobnie jak dym tytoniowy, zawiera wolne rodniki. Ich stężenie w porównaniu z tradycyjnymi papierosami jest oczywiście kilkadziesiąt razy niższe, lecz nadal nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu.

Jak rzucić palenie Nicorix

Czy warto używać e-papierosów?

Wpływ e-papierosów na zdrowie to temat wciąż mało zbadany i nie będący przedmiotem dyskusji publicznej, warto jednak już dziś zwrócić uwagę na szkodliwe działanie nikotyny i samych liquidów. E-papierosy są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych , wciąż jednak stanowią zagrożenie dla naszego organizmu i podtrzymywanie trwania w nałogu. Dlatego naszym zdaniem można je wykorzystać jako etap przejściowy w procesie rzucania palenia, najlepiej jednak od razu zerwać z nałogiem. Najlepiej zacząć od dziś! Jak to zrobić? Sprawdź jak rzucić palenie:

Już teraz zrób pierwszy krok w stronę zerwania z nałogiem! Rzuć palenie dzięki innowacyjnej metodzie 3 kroków! Przejdź do zakładki: Jak rzucić palenie? 3 kroki do skutecznego rzucenia palenia

Ranking środków wspomagających rzucenie palenia

Dodaj komentarz