Wpływ papierosów na organizm. Palenie a ryzyko wystąpienia depresji

Wpływ papierosów na organizm. Palenie a ryzyko wystąpienia depresji

Wpływ papierosów na organizm. Palenie a ryzyko wystąpienia depresji

Negatywny wpływ papierosów na ludzki organizm nie jest żadną tajemnicą. Świadomość tego jest już na szczęście zakorzeniona w opinii publicznej, o czym najlepiej świadczą szokujące nadruki na paczkach i coraz więcej kampanii przeciw nałogom. To, że papierosy szkodzą zdrowiu, wie każde dziecko. Dziś zajmiemy się jednak mniej zbadanym i praktycznie nieobecnym w dyskusji publicznej zagadnieniem. Będzie nim wpływ papierosów na organizm, ale z nieco innej perspektywy…Sprawdzimy, czy palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

Papierosy a depresja? Czy naprawdę jest między nimi jakiś związek?

Papierosy mogą wpływać na depresję? Zapewne stwierdzenie może być dla wielu z Was szokujące, jednak nie jest bezzasadne. Z biologicznego punktu widzenia, taka zależność może występować i faktycznie zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia problemów na tle emocjonalnym i zaburzeń nastroju. mechanizm zależności wiąże się z wpływem zawartej w papierosach nikotyny na wydzielanie monoamin, w tym dopaminy.

W coraz liczniejszych publikacjach naukowych badających wpływ papierosów na organizm pojawia się stwierdzenie, że palenie papierosów może prowadzić do depresji. Wykrycie mechanizmu występowania tej zależności nie zostało jednak odkryte. Statystyki jasno wskazują, że wśród osób palących papierosy współczynnik zachorowalności na depresję jest wyższy, niż w środowisku niepalących, jednak  związek przyczynowo-skutkowy nie został jeszcze wyjaśniony. W przeprowadzonych na szeroką skalę badaniach,  dzięki przeprowadzeniu analiz wykorzystujących metody modelowania komputerowego potwierdzono, że uzależnienie od nikotyny zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

Jak rzucić palenie Nicorix

Według tych samych badań, zawarta w dymie papierosowym nikotyna powoduje zmiany aktywności neuroprzekaźników w mózgu, co z kolei wpływa na odczuwanie nastrojów, i tym samym prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia depresji. Popularny mit o rzekomym poprawiającym nastrój i antydepresyjnym działaniu papierosów można włożyć między bajki. Faktyczne występowanie poprawy nastroju po wypaleniu papierosa wiąże się z oczekiwaniem przez palacza takiego efektu. Oznacza to, że wynika wyłącznie z siły autosugestii!

Jak widać, wpływ papierosów na organizm nie ogranicza się wyłącznie do negatywnego wpływu na naszą kondycję i zdrowie fizyczne. Skutki uzależnienia mogą sięgać o wiele głębiej i odbijać się również na naszej psychice wpływać na wszystkie dziedziny naszego życia! Dlatego tak ważna jest świadomość negatywnych skutków palenia papierosów. Stanowi ona pierwszy, i zarazem najważniejszy krok w drodze do zerwania z nałogiem. Już teraz dowiedz się Jak rzucić palenie :

Już teraz zrób pierwszy krok w stronę zerwania z nałogiem! Rzuć palenie dzięki innowacyjnej metodzie 3 kroków! Przejdź do zakładki: Jak rzucić palenie? 3 kroki do skutecznego rzucenia palenia

Ranking środków wspomagających rzucenie palenia

Dowiedz się również, jak zwiększyć potencję w naturalny i prosty sposób!

Dodaj komentarz